Akıllı telefon seçimi

Akıllı telefon seçimi ,en iyi akıllı telefonlar,akıllı telefonların özellikleri hakkında araştırma yazımız. Akıllı telefonların hayatımızı birçok konuda kolaylaştırdığı hatta bilgisayara olan ihtiyacımızın en aza indirgendiği bu yıllarda, eğer yeni bir akıllı telefon almak istiyorsanız karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Kendinize en uygun ve aynı zamanda iyi fiyatlı olan akıllı telefonu bulmak için güzel bir araştırma ve karşılaştırma yapmalısınız. Akıllı telefon seçimi yaparken sizlere yardımcı olacak unsurları bu makalemizde inceledik.

Ekran ve Çerçeve Boyutu

Günümüzde ekran çerçevelerinin gittikçe küçülmesiyle birlikte ekran boyutları da büyümeye başladı. Eğer cebinizi rahatsız etmeyen ve rahatça film izleyip oyun oynayabileceğiniz bir akıllı telefon istiyorsanız 5,5 inç sizin için ideal olacaktır. 6 inç ve üstü telefonlar taşınabilirlik açısından sıkıntı çıkarabilmektedir. Tabi çerçeveler Vivo Nex’teki gibi yok denecek kadar az ise 6 inçe kadar da çıkabilirsiniz.

Kamera Kalitesi

Akıllı telefon seçimi yaparken kamera konusunda genellikle doğru bilinen bir yanlış vardır. Bu da megapiksel değeri ne kadar yüksek ise kameranın o kadar kaliteli fotoğraf çektiğidir. Kısmen doğru olan bu bilginin yanlış olmasının sebebi ise kameranın fotoğraf çekme kalitesinin ayrıca lens kalitesi , diyafram aralığı ve telefondaki fotoğraf çekme uygulamasının yazılım kalitesi gibi faktörlere bağlı olmasıdır. Bundan dolayı sadece megapiksel değerine bakmayıp diğer özelliklerinin de araştırılması gerekmektedir. Diyafram aralığı f/1.7nin altında olması, karanlık ortamlarda iyi sonuçlar çıkaracaktır.

İşlemci Performansı

Bazı telefonların kamera özellikleri çok fazla öne çıkarılarak kötü olan özelliklerinin arka planda tutulduğu akıllı telefon reklamlarında neredeyse hiç bahsedilmeyen bir unsurdur. Genellikle alt ve orta seviye cihazlara temel faaliyetleri gerçekleştirmeye yetecek güçte işlemciler koyulmaktadır. Bundan dolayı oyunlarda ve genel kullanımda donmalar yaşamamak için işlemcisi yüksek bir model tercih etmelisiniz.

Ram Kapasitesi

Bazı akıllı telefon üreticilerinin yarışa girdiği bu unsurun aslında artık çok fazla önemi yoktur. Çünkü yeni çıkan akıllı telefonların çoğu minimum 2 GB ram ile gelmektedir ki bu yeterli bir kapasitedir. Eğer yoğun bir kullanıcı iseniz 3 GB ideal olacaktır. 8GB ve 10GB gibi kapasitelere gereksinim şuan için yoktur. Bu rakamlara çıkılmasının nedeni tamamen rekabettir.

Depolama Alanı

Günümüzde belki de akıllı telefon seçimi yaparken en önemli unsurlardan biri olabilir. Çünkü depolama alanı küçük bir telefon aldığımızda SD kart ve bulut depolama gibi yan alanlara başvururuz. Bu da birçok zaman bizi uğraştırır ve hız konusunda bizi yavaşlatır. Bu yüzden günümüzde minimum 64 GB depolama alanına veya ihtiyacınız varsa 128 GB depolama alanına sahip olan bir akıllı telefon tercih etmelisiniz. Eğer ihtiyacınız olursa sonradan 32GB’lık bir SD kart da ekleyebilirsiniz.

İşletim Sistemi

Akıllı telefon seçimi olarak en önemli unsurlardan biri de işletim sistemidir.Günümüzde Android ve Ios işletim sistemleri büyük bir rekabet içerisindedir. Apple kullanıcılarına baktığımız zaman genellikle kullanım kolaylığı ve marka değeri için tercih edildiğini görmekteyiz . Dolayısıyla , temel gereksinimlerinizi sıkıntısız bir şekilde karşılamak istiyorsanız Ios işletim sistemini tercih edebilirsiniz. Android ise Ios’a göre çok daha fazla özelleştirilebilir bir işletim sistemidir . Marka seçim şansınız vardır ve fiyatlar genellikle Ios cihazlara göre daha uygundur. Birçok özelleştirmeye izin veren Android işletim sistemi ayrıca, mağazasında sizlere daha fazla ve ücretsiz programlar sunmaktadır. Batarya boyutları da çok yüksek olan modelleri bulunurken Ios’da maalesef seçenek olmadığı için sürekli olarak cihazı şarj etmek zorunda kalacaksınız.

Batarya Kapasitesi

Eskiden powerbank’ler yaygınlaşmamışken daha fazla sıkıntı yaşadığımız şarj problemini yaşamamak için kapasite olarak 3500 mah ve üstünde telefonları tercih etmelisiniz. Tabi kapasite dışında işletim sistemi ve yazılımdan kaynaklı olarak çok iyi optimize edilmiş ve az şarj harcayan akıllı telefonlar da vardır. Bu yüzden akıllı telefon seçimi yaparken kapasitesi büyük olan her akıllı telefonun şarjının uzun süre gideceği de düşünülmemelidir. Bu yüzden internetten batarya test sonuçlarını incelemek en doğru sonucu gösterecektir. Buradan akıllı telefonlarla ilgili araştırmalarımızdaki cihazları inceleyebilirsiniz.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here