Önce lensi temizle

İyi video çekme rehberi bizlere kaliteli çekim için ipuçları veriyor.Oldukça bayağı gelebilir kulağa ama ilk kaide pak bir lens. Şayet cihazınızın kalitesinden istifade etmek istiyorsanız, lense zarar vermeyecek, çizmeyecek bir kumaşla paklayın. T-shirtlerinizi de kullanabilirsiniz, aklınızda olsun.

Önce lensi temizle

Mikrofonu kapamayın

Video çekerken bununla beraber seslerin de net olmasını istiyorsanız mikrofonu kapatmamaya dikkat edin. Zira iyi bir videoya mısır patlağı çiğneme sesine benzer ilginç seslerin eşlik etmesi çok kötü bir şey, bu nedenle dikkatli olun.

İki elinizi de kullanın

Bir elin nesi var.. vakası tamamen. Akılı telefonunuzda video çekerken üşengeçlik yapmayın ve iki elle birden tutun. Bu titreşimi azaltır ve daha pak imaj almanızı sağlar. Videodaki lüzumsuz sarsılmalar ve titremelerden bu biçimde kurtulabilirsiniz.

Mikrofonu kapamayın
Mikrofonu kapamayın

Mutlaka yatay tutun

Bu muazzam, sakın dikey videolar çekmeyin, şu demek oluyor ki aleti yatay tutarak çekin. Bilhassa görünüm vb. alanları çekerken kendinize imgesel yatay bir çizgi belirleyin ve onu takip edin. Bu hem videonun devamlılığı için iyidir bununla birlikte açıları korumanızda size destek verir.

Yüksek kontrasta dikkat edin

Fazla aydınlatılmış veya tam tersi oldukca karanlık alanlarda çekim yaparken dikkatli olun. Aksi takdirde videonuz parlamalar yahut renklerin birbirine karışmasından ibaret olabilir. Akıllı telefonunuzla bu şekilde alanlarda video çekerken, cihazın ışığı en iyi almış olduğu noktaya konumlandırın kendinizi ve o noktada kontrastın devasa yükseklikte olmamasına dikkat edin.

 

Mutlaka yatay tutun
Mutlaka yatay tutun

Karanlık alanlardan aydınlığa çıkmaktan kaçının

Şayet video karanlık bir alanda başlıyor ve peşinden gün ışığı bir alana geçiş yapıyorsa, bu geçişi çok yavaş yapın yahut asla yapmayın. Aksi takdirde delice bir beyaz dengesi/dengesizliği olacaktır. Bu kaide gün ışığı alanlardan karanlık alanlara ani geçişlerde de geçerlidir.

Yakınlaştırmayı unutun

Dijital zoom, yakınlaştırma, ne derseniz artık, çok kötü bir şey. Bu yüzden iyi bir kareyi zoom yaparak mahvetmeyin, bunun yerine ayaklarınızı kullanın kendinizi yakınlaştırın. Bunu yaparken telefonunuzu titretmemeye de dikkat edin. Bu mevzuda iyileşmeniz birazcık vakit alabilir Yalnız ilginç dijital zoomlar yapmaktan iyidir.

Hareketleriniz akıcı olsun

Hareketleriniz ahenkli olsun ve videoya müsait bir ritim yakalayın. Yani aniden ani ilginç dönüşler yapmayın, hızınızı koruyun. Bunun yerine hareketlerinizi sakin sakin aksın.

HDR’ı kullanın

Şayet telefonunuzda HDR video çekme özelliği var ise bunu kullanın. HDR şu demek oluyor ki high-dynamic-range bilhassa aleni alanlarda çektiğiniz videolara daha iyi bir kontrast ayarı katarak çok iyi sonuçlar elde etmenize destek olacaktır.

HDR’ı kullanın
HDR’ı kullanın

Önceki haberToch Assist Nedir ve Ne İşe Yarar?
Sonraki haberGoogle’ın Android N için getirmesini istediğimiz 5 özellik
Avatar

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here