Bilgisayar Soğutma Sistemi

Bilgisayar Soğutmak İçin Ne Yapmalı?

Bilgisayar soğutmak için özellikle yazın yapmamız gerekenler hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Özellikle havası ve güneşli ortamlarda ısınan bilgisayarımızda, sorunlar ısınmadan dolayı artmaya başlar ve performans kayıpları oluşur. Özellikle oyuncu bilgisayarları ekran kartını resetlemeye ve yakmaya gider gidebilir.

Bilgisayar Isınması
Bilgisayar Isınması

Ortamı Hava Dolaşımı Alacak Duruma Getirin

Bilgisayar soğutmak ortam ısısından kaynaklandığı gibi kasa ve fan kullanımı ilede alakalıdır. Yeterli hava dolaşımı sağladıysanız ve hala ısınmaya devam ediyorsa, mutlaka fan yerleşimini kontrol edin. Özellikle işlemcinin üzerindeki fanın yeterli soğutup soğutmadığına dikkat edin. Şayet yeterli gelmiyorsa kasanın kapağında işlemcinin soğumasına yardım edecek bir fan yerleştirin. Ayrıca bilgisayarınızın kasasına ısınan havayı dışarı atacak konumda dönen fanlar takın. Fan yerleşiminde dikkat etmemiz gereken yerleştirdiğimiz fanlar biri dışarıya havayı atarken diğeride dışarıdan serin ve temiz hava çekmeli.

Bilgisayar Fan Yerleşimi
Bilgisayar Fan Yerleşimi

Bilgisayar Soğutmak İçin Sıvı Soğutma

Bilgisayarınızı soğutmak için ortamınınz yetersiz geliyorsa hemen sıvı soğutmaya geçin. Bilgisayarda kullanılan sıvı soğutma sistemleri, soğutma haricinde bilgisayarınıza havalı bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca bilgisayarınız daha sessiz çalışmaktadır.

Bilgisayar Sıvı Soğutma Sistemi
Bilgisayar Sıvı Soğutma Sistemi

Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır?

Bilgisayer üzerindeki fanlar zamanla toz toplayarak çalışamaz ve yeterli soğutmayı yapamaz hale gelir. Zamanında temizlik yapılmaması durumunda ciddi sorunlara yol açarak çalışmamasına sebeb olur. Temizlik yaparken hava spreyi ve elektrikli süpürge kullanabiliriz. Fanların giriş çıkışlarını elektrik süpürgesi yardımı ile temizleyip, hava spreyi kullanarak kasa içerisindeki toz ve pislikleri temizleyiniz. Silmek isterseniz nem yapmadan temizlemeye ve kasa içerisinin kuru olmasına dikkat ediniz.

Bilgisayar Temizleme
Bilgisayar Temizleme

Dizüstü Bilgisayar Isınmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Dizüstü bilgisayarlar için yapmamız gereken havalandırma kısımlarının yeterli derecede hava almasını sağlamak başta yapılacak işlemerden birincisidir. Hala ısınma sorunumuz devam ederse, usb girişi ile çalışan laptop soğutma altlığı kullanabilirsiniz. Soğutma altlığı ekstra güç kaynağına gerek kalmadan usb girişinden kullanılmaktadır.

Laptop Havalandırması
Laptop Havalandırması

Dizüstü bilgisayarlar için soğutma altlığı çeşitlerini google üzerinden yazarak fiyat ve performansları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Laptop Soğutma Altlığı
Laptop Soğutma Altlığı

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here