Google Türkiye Yaptırımı
Google Türkiye Yaptırımı

Android Kullanıcıları İçin Kötü Haber. Google, Türkiye için yaptırım kararı aldı.

Android kullanıcıları için kötü haber Google’den geldi. Google, Türkiye hakkında yaptırım kararı alabileceğini kullanıcılara mektup göndererek duyurdu. Rekabet kurulu kısa zaman önce Amerikan şirketi Google ye ceza vermişti. Cezanın gerekçesi haksız rekabete yol açmak olarak nitelendirilmişti. Google Türkiye deki kullanıcılara durumu bildirerek düzelmezse, Türkiyede kullanılan Android telefonlara program için lisans konusunda kullanılmaması için engelleme yapacağını bildirdi.

Google Android Uygulamaları
Google Android Uygulamaları

Google, rekabet kurulundan almış olduğu cezanın acısını yine kullanıcılardan çıkarmak için, yaptırım tehditlerine başlamış bulunuyor. Türkiye deki kullanıcılara yazı göndererek, durumun düzeltilmemesi halinde Türkiye pazarına girecek olan Android Telefonlar a uygulamaların kullanılması için lisans  engellemesi yapacağını haber verdi.

Türkiye deki Android telefonlar da bu programı kullananların oranı % 90 düzeyinde bulunuyor. Cep telefonu kullanan kullanıcılarını derinden etkileyecek olan bu karar, telefon firmalarını ve cep telefonu piyasasına oldukça zarar vereceğe benziyor.

Google, açıklama yaparak rekabet kurulunun aldığı kararın 7 aralıkta alarak bildirmişti. Rekabet kurulunun verdiği ceza, 4054 sayılı kanunun 6. maddesinde yer alan rekabetin korunması hakkındaki kurallara uyulmaması hali olarak yer aldı. Bu cezadan sonra, Google Türkiye’ye yaptırım kararı aldı.

Google için verilen cezanın miktarı oldukça büyük, detaylı ve kapsamlı. Google, 7 aralıkta alınan bu kararın düzeltileceği tarihe kadar, 1.5 milyon Türk Lirası her gün için ceza ödeyecek.

Google, bu kararın verilmesinin ardından Türkiye deki işbirliği içinde olduğu firmalara, telefon üretici firmalara ve akıllı telefon satışı yapan bütün firmalara bildirimde bulunarak, 12 aralıktan başlayarak Google ye ait olan programların lisansını iptal ettiğini açıkladı. Açıklamada bu tarihten sonra Türkiye piyasasına girecek telefonlara lisans vermeyeceğini bildirdi.

Google, yapılan açıklamada bu tarihten sonra, gmail, google search, google play, youtube ve diğer google araç ve uygulamalar ının Türkiye de satılmakta olan android telefonlar için kullanılmayacağını açıkladı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here