Hangi tür besinler tüketilirse boy uzamasına yardımcı olur?

Hangi tür besinler tüketilirse boy uzamasına yardımcı olur? Türk milleti olarak diğer milletlere oranla daha kısa boylu insanlarız. Bu durumun nedeni araştırıldığında karbonhidrat tüketiminin fazla olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Diğer yandan insanların geneli ister kadın olsun isterse erkek olsun uzun boylu olmayı ister. Çünkü uzun boylu ve zayıf olmak fiziksel açıdan kişileri daha güzel göstermekte ve giyilen elbiselerin daha iyi yakıştığı belirtilmektedir.

Gelişme çağındaki kişilerin boylarının uzaması adına yapacağı davranışlar ile tüketeceği bir takım besinler vardır. En başta diyebiliriz ki; boy uzamasına yardımcı olacak proteinlerin yeteri kadar günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Yani boyun uzamasında proteinlerin yeri tartışılmasız önemlidir. Çünkü proteinler bedenimizin adeta yapı taşlarıdır. Peki, boyun uzamasın’da sözü edilen en etkili proteinler nedir diyor iseniz, bunlar; süt, yumurta, bal, tavuk, soya fasulyesi, koral kalsiyumdan oluşan proteinler listesidir.

Daha sonra yeterli oranda günlük su içmenin ve yürümenin de boy uzamasında önemli etkisi vardır. Öte yandan gelişme çağında olan kişilerin doğal olan yağların tüketilmesi gerektiğini vurgulayalım. Ama bu fabrikasyon margarin yağları anlamına gelmemelidir. Doğal olan tereyağı ve zeytinyağlarını tüketmek hem boy uzaması hem de sağlığımız açısından faydalı olacaktır.

Lakin diğer yandan boy kısalmasına neden olan karbonhidratların tüketimine de dikkat etmemiz gerekmektedir. Toplum olarak ekmek, hamur işlerini vb. şeyleri çok tüketiyoruz. Bundan dolayı bu duruma özen göstererek karbonhidrat tüketimi kontrollü bir biçimde tüketilmelidir. Aynı zamanda çok yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sonuç itibariyle bu ikili karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler proteinlerin yapısına zarar vererek boyun uzamasını engellemektedir.

Boy uzatıcı yiyecekler tüketmekle elbette boyun uzamasında tek başına yeterli olmaz. Bunun yanında ayrıca olarak dengeli beslenmeli, yeterli oranda özellikle gece uykusuna özen gösterilmeli, egzersiz ve spor yapmamayı da ihmal etmemek gerekiyor.

Hangi tür besinler tüketilirse boy uzamasına yardımcı olur?

Süt, yumurta, bal, tavuk, soya fasulyesi,tereyağ,zeytiyağı ve su içmek,yürümek,basketbol oynamak en etkili boy uzatma şeklidir. Spor ve egzersiz hareketlerini yapmayıda hiçbir zaman ihmal etmemeliyiz.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here