Microsoft’un Xbox One için Xbox 360 geriye uyumluluğu ile ilgili açıklaması sonrasında gözler artık Sony cephesine çevirilmiş durumdaydı. Playstation 4 sevenleri yeni nesil konsollarında Playstation 3 oyunlarıyla alakalı destek haberi bekler iken, Sony’den çok daha ilginç ve belki de sevindirici bir haber geldi. Sony Playstation 4, Playstation 2 oyunlarını emülatör ile artık çalıştırabilecek.

Fakat bu duyuru önceden planlanmış bir şekilde gerçekleşmedi. Eurogamer’a gönderilen Special Edition Star Wars Battlefront oyunun’dan çıkan kod ile yayıncıların, Star Wars, Jedi Starfighter, Star Wars, Racer Revenge ve Star Wars, Bounty Hunter Super Star Wars, oyunlarını indirebildiler ve sürpriz bundan sonra ortaya çıktı. Playstation 2 logosu ekranda bir anda beliri verdi ve oyunlar açıldı.

Bu sırada Memory Card için de sanal alan oluşturan sistem Dual Shock 4 kontrolcüsün’de bulunan dokunmatik yüzeyin sağ ve sol alanlarını Start ve Select tuşları olarak atadı.

Digital Foundry tarafınca tespit edilebilen bir diğer nokta da emülatörün oyunların çözünürlüğüne upscale etmeseydi. 512 x 448 vede 640 x 448 olan çözünürlükler 1292 x 896 olarak karşılarına çıktı.

Bu olay bir anda oyun gündemine bomba düşer gibi bir anda düştü ve haliyle Sony ekibi Playstation 4 üzerinde Playstation 2 oyunlarının oynanabilmesi için çalışmalar yaptığını resmi olarak duyurdu.

Şu ana kadar Playstation 2 için çıkmış olan 1850 adet oyun olduğunu düşünecek olursak ve aralarında oyuncuların beyninde önemli yere sahip yapımların da yer alması bu gelişmenin en heyecan vericis noktası olarak nitelendirilebilir.

HENÜZ YORUM YOK